Klasyczny zestaw ślubny


Sezon ślubny zbliża się wielkimi krokami. Uznałem zatem, iż to dobry moment na napisanie krótkiego poradnika, w którym wskaże Wam jak powinien wyglądać prosty i zarazem klasyczny zestaw pana młodego. Oczywiście okoliczności oraz charakter ślubu, jak i późniejszego wesela mogą być różne. Aktualnie pary młode często wybierają różne klimaty czy motywy przewodnie i zawsze powtarzam, że najważniejsze jest, aby to oni byli zadowoleni (w końcu to ich dzień). Na potrzeby niniejszego wpisu przyjąłem jednak, iż mamy do czynienia z najpopularniejszą sytuacją, tj. ślub w ciągu dnia i wesele w godzinach wieczorowych. Zaś tym co nas interesuje, jest stworzenie w pełni klasycznego zestawu, który znakomicie sprawdzi się w praktycznie każdych okolicznościach.


Garnitur

Czyli najważniejszy i jednocześnie najbardziej problematyczny element całego zestawu. Na formalne okazje zawsze najlepiej sprawdza się granatowy, gładki garnitur wykonany z wełny czesankowej. Ewentualnie, jeżeli nie jesteście fanami granatu, możecie sprawdzić odcienie ciemnej szarości. Natomiast krój garnituru to już wyłącznie kwestia Waszych preferencji. Jednorzędowy, dwurzędowy, trzyczęściowy, klapy otwarte lub zamknięte – każda opcja jest dobra o ile tylko będzie występować w formalnym wydaniu. Oznacza to, iż niepożądane są wszelkie kontrastowe obszycia, kolorowe guziki czy nakładane kieszenie (oraz ich nadmiar). Bardzo ważna jest również długość marynarki, która co do zasady powinna dzielić Waszą sylwetkę na pół, zasłaniając przy tym pośladki. Warto również zwrócić uwagę na wysokość „zapinanego guzika”, który powinien znajdować się na wysokość talii oraz szerokość klap. Za bezpieczne minimum przyjmijmy ok. 7-8 cm w najszerszym miejscu, przy czym wartość ta powinna być uzależniona od sylwetki pana młodego (im bardziej postawna figura tym szersze klapy marynarki). Co do dopasowania garnituru, to marynarka powinna dobrze przylegać do ciała, tak aby nie tworzyły się przy tym większe załamania lub fałdy. Oczywiście, w przypadku garnituru „z wieszaka”, może być to ciężkie do osiągnięcia, ale od tego właśnie są przeróbki krawieckie, których w żadnym stopniu nie należy się obawiać. Przy czym szczególną uwagę w trakcie zakupu należy zwrócić na szerokość marynarki w ramionach, gdyż jest to element konstrukcji trudny (a czasami niemożliwy) do przerobienia. Natomiast elementem łatwym do skorygowania i mocno wpływającym na odbiór całej stylizacji jest długość rękawów marynarki i nogawek spodni. Rękawy marynarki powinny kończyć się mniej więcej na wysokości nadgarstka, odsłaniając przy tym ok. 1 cm pasek koszuli. Nogawki powinny zaś opadać swobodnie, lekko dotykając przy tym Waszych butów, ale bez zbędnych załamań. Istotną kwestią jest również skład materiału, z którego uszyto garnitur. Najlepiej żeby było to 100% wełny z podszewką wykonaną z wiskozy, cupro lub bembergu.


jednorzędowy, dwuczęściowy garnitur z zamkniętymi klapami

Koszula

Bez zbędnej filozofii należy stwierdzić, iż najlepszym wyborem będzie biała koszula. Ma ona najbardziej formalny charakter i pasuje każdemu. Dodatkowo stworzy dobry kontrast dla garnituru i „rozświetli” całą stylizację. Poza kolorem warto zwrócić uwagę na trzy ważne elementy koszuli – tj. kołnierzyk, mankiety oraz plisę. W przypadku kołnierzyka najbezpieczniejszym wyborem będzie kołnierzyk półwłoski (ewentualnie włoski, ale tutaj należy uważać z szerokością rozstawu wyłogów, bo nie każdemu będzie to pasować). Jeżeli pod szyją pana młodego ma znaleźć się mucha, dobrym wyborem będzie również kołnierzyk klasyczny (tzn. kent). Niezależnie od dokonanego wyboru warto zwrócić uwagę na długość wyłogów kołnierzyka (nie mogą być zbyt krótkie). Po założeniu krawata lub muchy powinny one przylegać do koszuli – nic nie powinno odstawać ani wisieć w powietrzu. W kwestii mankietów – najbardziej formalnym rozwiązaniem będą mankiety na spinki (francuskie). Jeżeli jednak nie jesteście fanami spinek i źle się w nich czujecie, to ostatnio do łask wróciły mankiety koktajlowe (które również są wywijane, ale zapinają się wyłącznie na guziki). Zakładając muchę pamiętajcie o tym, aby Wasza koszula miała krytą plisę – odkryte guziki w formalnej stylizacji psują cały efekt. Na koniec warto wspomnieć o materiale z jakiego uszyta jest koszula. Jedyne co powinno Was interesować to 100% bawełny. Najlepiej jeżeli będzie to satyna lub twill, choć sprawdzić może się również popelina i royal oxford. Podobnie jak przy garniturze unikamy wszelkich, niepotrzebnych udziwnień, takich jak kontrastowe obszycia, zdobienia, kolorowe guziki – przy formalnych zestawach najlepiej postawić na minimalizm.


mankiet koktajlowy

Buty

W przypadku butów najważniejszy jest wybór odpowiedniego typu. Najwłaściwszym wyborem będą oxfordy (nazywane również wiedenkami), czyli buty charakteryzujące się zamkniętą przyszwą. Mają one formalny charakter i są praktycznie jedynym dobrym wyborem w przypadku klasycznego zestawu. Kwestia konkretnego modelu zależy już od Waszych preferencji – przy czym aktualnie najpopularniejsze są te z nakładanym noskiem (cap toe) lub lotniki (whole-cut). Buty te powinny być wykonane z czarnej skóry licowej, bez zdobień i nadprogramowych przeszyć. Jeżeli jednak macie awersję do czerni to wybierzcie kolor o możliwie najciemniejszym odcieniu (tak aby pasowały do naszego formalnego zestawu). Na marginesie wskażę tylko, że niezależnie od dokonanego wyboru buty muszą być czyste i odpowiednio wypielęgnowane – na całą powierzchnię butów najlepiej nałożyć odpowiedni krem, zaś czubki warto dodatkowo potraktować pastą (i oczywiście całość wypolerować).


oxfordy cap toe

Akcesoria i dodatki

Zacznijmy od poszetki, bo tutaj sprawa jest najprostsza. W klasycznym zestawie znakomicie sprawdzi się tradycyjny biały len złożony w popularnego „TV fold’a” (albo inaczej „po prezydencku”). Tak zagospodarowana brustasza będzie dobrze korespondować z białą koszulą i minimalizmem całego zestawu. Natomiast w przypadku dodatku, który ma znaleźć się pod szyją pana młodego, najlepiej postawić na jedwab. Materiał ten charakteryzuje się elegancką fakturą oraz połyskiem i może występować w różnych odmianach, np. żakardowy, Maclesfield czy grenadyna. Wybór jest tutaj całkiem spory – od klasycznego, gładkiego jedwabiu, przez drobne wzory takie jak kropki i kwiatki, aż po popularną kratę księcia Walii (PoW). Istotne znaczenie ma również kolor wybranego materiału. Staramy trzymać się stonowanej kolorystyki, np. granat, bordo, szarość (zwłaszcza przy kracie PoW) czy też butelkowa zieleń. Szczególną uwagę warto zwrócić na grenadynę, tj. tkany jedwab charakteryzujący się ciekawą fakturą i szorstkim chwytem. Jeżeli wybór padnie na krawat to pamiętajcie, aby miał on odpowiednie wymiary. Po pierwsze, nie może być zbyt wąski – bezpieczne minimum to ok. 7 cm w najszerszym miejscu, przy czym wymiar ten powinien korespondować z szerokością klap marynarki. Po drugie, krawat po zawiązaniu, najlepiej węzłem prostym, powinien sięgać do pasa spodni. W przypadku muchy jedynym dobrym wyborem będzie mucha wiązana. Ma ona odpowiednią, trójwymiarową strukturę, jest asymetryczna i powinna odpowiednio się układać. Muchy zszyte, tzw. „gotowe” pozbawione są tych zalet – zazwyczaj są płaskie, sztywne i mają tendencję do opadania. Z mniej widocznych dodatków wyróżniamy jeszcze pasek ze skóry licowej w kolorze butów (czyli najlepiej czarny z delikatną, klasyczną klamrą) lub szelki zapinane na guziki. Dalej skarpetki w stonowanym kolorze i wzorze, np. gładki lub prążkowany granat, o odpowiedniej długości i dobrym ściągaczu (tak, aby nawet w tańcu dobrze przykrywały skórę). Jedyną biżuterią pana młodego, oczywiście poza obrączką, powinien być zegarek (tzw. garniturowiec na skórzanym pasku) i ewentualnie spinki, w przypadku koszuli z mankietem francuskim. Na koniec warto wspomnieć o zyskującej coraz większą popularność kamizelce. Może ona występować w dwóch opcjach – osobno albo jako element garnituru trzyczęściowego (w całości z jednej tkaniny). Jeżeli występuje osobno, to pamiętajcie, aby była uszyta z kontrastowego materiału, o fakturze zbliżonej do garnituru.Wszystkie fot. Mateusz Patalon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *