Czy krawat musi być formalny?


Dla mnie odpowiedź jest prosta i jednoznaczna – nie! Krawat wcale nie musi być formalnym dodatkiem, elementem stroju pracowniczego czy biznesowego, noszonym wyłącznie z konieczności. Dobrze dobrany krawat może stanowić doskonałe uzupełnienie Waszej stylizacji, pozwalając przy tym na zabawę wzorami, kolorami czy fakturą użytego materiału. Możliwości jest naprawdę dużo, a poniżej przedstawiam kilka z nich.


KNIT

Przez wielu potocznie nazywany „krawatem skarpetą”, wyróżnia się dzianinowym materiałem (stąd jego nazwa), zazwyczaj wełnianym, jedwabnym lub bawełnianym oraz charakterystycznymi proporcjami. Knit jest zazwyczaj węższy od tradycyjnych krawatów (ma ok. 6 cm) i co ważne, nie zwęża się ku górze (ma stałą szerokość). Często zdarza się również, iż końcówka knita jest prosta (ścięta a nie trójkątna). Jest to zdecydowanie najmniej formalna wersja krawata, która świetnie sprawdzi się w zestawach ze sportową marynarką, swetrem, kamizelką czy denimem.

wełniane knity

SHANTUNG

Czyli krawat z bardzo charakterystycznej odmiany jedwabiu. Jego nazwa pochodzi od chińskiej prowincji Shandong, w której materiał był pierwotnie wytwarzany. Ten rodzaj jedwabiu wyróżnia się surowością oraz licznymi zgrubieniami i odbarwieniami nadającymi tkaninie nieregularną strukturę. Jest przy tym bardzo miękki i przyjemny w dotyku. Materiał ma również delikatny połysk i pięknie prezentuje się w świetle słonecznym. Ze względu na swoją nieregularność i surowość shantungi najlepiej będą prezentować się w zestawieniu z ubraniami z wyraźną fakturą tkanin. Świetnie sprawdzą się jako uzupełnienie mniej formalnych garniturów, sportowych marynarek czy w luźniejszym połączeniu ze swetrem. Ten krawat powinien zainteresować szczególnie te osoby, które lubią się wyróżniać i cenią sobie oryginalność (na co dzień jest bardzo rzadko spotykany).

niebieski shantung

GRENADYNA

Prawdziwie królewski krawat wykonany z tkanego jedwabiu. Charakteryzuje się wyraźną i unikatową strukturą materiału z delikatnym połyskiem. Występuje w dwóch odmianach: garza grossa (mniej formalny, luźniejszy splot) oraz garza fina (bardziej formalny, ciaśniejszy splot). Grenadyna jest jednym z najbardziej uniwersalnych krawatów. Ze względu na chropowatą fakturę tkaniny wspaniale wpasowuje się w casualowe zestawy (tworzy mniejszy kontrast od połyskującego, tradycyjnego jedwabiu). Jednocześnie, w wersji fina i w bardziej stonowanej kolorystyce, krawat ten doskonale sprawdzi się na formalne okazje takiej jak ślub czy spotkanie biznesowe. Jako ciekawostkę, warto wskazać, iż wielkim wielbicielem grenadyny jest postać James’a Bonda (szczególnie w klasycznych filmach z serii).


WZORY, WEŁNA I MIESZANKI MATERIAŁÓW

Poza wymienionymi powyżej punktami jest jeszcze bardzo duża grupa krawatów, których formalność została obniżona poprzez zastosowanie różnego rodzaju wzorów lub użycie matowej / melanżowej tkaniny (najczęściej wełny oraz różnych mieszanek). W przypadku wzorów wybór jest naprawdę olbrzymi. Ostatnimi czasy na topie są wzory zwierzęce (lisy, jelenie, lwy, ptaki i wiele innych) oraz wszelkiego rodzaju wzory geometryczne, ornamenty i medaliony. Jeżeli zaś chodzi o mieszanki materiałów, za doskonały przykład może posłużyć krawat uszyty z połączenia jedwabiu tussah (tzw. „dziki” jedwab, pozyskiwany w sposób naturalny, a nie z hodowli jedwabników) oraz bawełny. W ten sposób otrzymamy melanżowy i dosyć szorstki materiał z wyglądu przypominający donegal tweed (charakterystyczne, kolorowe punkty). Oczywiście to tylko przykład i możliwości jest naprawdę wiele. Natomiast bardziej klasycznym rozwiązaniem będzie łączenie mniej formalnych zestawów z krawatami wykonanymi z różnych rodzajów wełny (np. lekka i miękka w dotyku odmiana challis).


Wszystkie fot. Mateusz Patalon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *